Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od jakości powietrza, jakie znajduje się wewnątrz budynku, w którym przebywamy. Przy projektowaniu systemu wentylacyjnego, pod uwagę należy wziąć wiele czynników, jak np.: kierunek ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego pomieszczenia, czy różnicę ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

 

Jak to wygląda w przypadku nietypowej budowli, jaką jest Burj Khalifa w Dubaju – jak dotąd, najwyższego wieżowca na świecie (829,66 m)?

Chłodzenie wnętrza drapacza chmur jest nie lada wyzwaniem. Dla tego celu, skonstruowano potężny system klimatyzacji, który w szczytowych momentach, potrzebuje ok. 10 000 t lodu. System wodny dostarcza dziennie, średnio 946 000 l wody do 169 pięter, przy czym, przez 34 km rur przepływa schłodzona woda do klimatyzacji. Wybudowano stacje odsalania i schładzania wody, za pomocą skruszonego oraz częściowo roztopionego lodu. Dzięki temu rozwiązaniu, do budynku dotrze woda o temp. 3,3 ‘C i to właśnie ona oraz system wentylatorów, posłuży do schładzania powietrza, które na zewnątrz, w najgorętszych miesiącach, sięga 50 ‘C. Ze względu na dużą wilgotność, różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz Burj Khalifa, powoduje osadzanie się pary wodnej, niebezpiecznej, m.in. dla urządzeń elektrycznych. Stworzono więc, unikatowy system, którego głównym zadaniem jest zebranie wody i odprowadzenie jej do podziemnych zbiorników – dziennie trafia tam ponad 150 tys. litrów wody odzyskanej z powietrza, co rocznie daje 50 mln litrów (objętość 20 basenów olimpijskich). Woda, jaka powstaje na ścianach budynku (z powodu różnic temperatur) jest gromadzona i wystarcza do utrzymania parku wokół obiektu.

Dodatkowo, co 25 pięter usytuowano specjalne pomieszczenia hermetyczne, klimatyzowane w razie pożaru. Różnica temperatur pomiędzy parterem, a szczytem wynosi 6 ‘C.

Burj Khalifa już niedługo straci pozycję lidera, na rzecz budynku, którego odbiór ma nastąpić w 2018/2019 r. Mowa o Jeddah Tower (dawniej Kingdom Tower), którego planowana wysokość ma osiągnąć, przynajmniej 1007,00 m (inwestor utajnił dokładną wartość).